بهترین راهنمای بسته بندی مواد غذایی

بهترین راهنمای بسته بندی مواد غذایی : چه شکلات مورد علاقه تان باشد و چه میان وعده های اوقات فراغت، این بسته بندی مواد غذایی است که شما را جذب می کند. بسته بندی مواد غذایی نه تنها محصول را در قفسه برجسته می کند، بلکه آنها را در برابر عوامل شیمیایی، فیزیکی و محیطی که می تواند آنها را آلوده کند، محافظت می کند. بنابراین مهم است که انواع بسته بندی مناسب را بشناسید.

چرا بسته بندی مواد غذایی بسیار مهم است؟

بسته بندی باعث حفظ کیفیت غذا و همچنین جذب مشتری می شود. اکثر مشتریان احتمالاً کیفیت غذا را از روی بسته بندی آن قضاوت می کنند. در حالی که نقش اصلی بسته بندی مواد غذایی حاوی بخشی از غذا است، در اینجا برخی از مزایای کلیدی دیگر وجود دارد:

راهنمای بسته بندی مواد غذایی - حفاظت

شرکت های بسته بندی، بسته بندی منحصر به فردی را طراحی می کنند که می تواند برای نوع غذا ایده آل باشد. شرکت ها تحقیقات زیادی را انجام می دهند تا بهترین ایده ها را برای بسته های مفیدی که می توانند محصول را در برابر واکنش های شیمیایی، نور و گرد و غبار محافظت کنند، به دست آورند. بسته بندی نامناسب مواد غذایی بر کیفیت و طعم یک محصول تأثیر می گذارد.

غذاهای بسته بندی شده عاری از آلودگی هستند و از ماندگاری یک محصول غذایی پشتیبانی می کنند.

حمل و نقل: انواع مختلفی از بسته بندی مواد غذایی در اطراف ما وجود دارد، از قوطی، کیسه و جعبه گرفته تا بطری. محصولات غذایی در این ظروف بسته بندی می شوند تا در هنگام حمل و نقل ایمن باقی بمانند.

تأثیرگذاری بر عادات خرید مصرف‌کننده: رنگ‌ها و سبک بسته‌بندی مواد غذایی شما نقشی حیاتی در تأثیرگذاری بر تصمیم خرید مصرف‌کننده دارد. به هر حال، مغز به روش های مختلف به رنگ ها واکنش نشان می دهد، بنابراین رنگ های بسته بندی خود را عاقلانه انتخاب کنید. به عنوان مثال، بسته بندی سفید سادگی و خلوص را نشان می دهد و آنها را برای محصولات لبنی عالی می کند.

راهنمای بسته بندی مواد غذایی - حفاظت

بسته بندی پرتقالی رنگ نشان دهنده انرژی و سرگرمی است و آن را برای نوشیدنی های ورزشی و نوشیدنی های تابستانی ایده آل می کند. همچنین رنگ ها و طعم ها را مطابقت دهید، مانند زرد برای موز و قرمز برای سیب. فونت ها نیز نقش مهمی دارند. اطمینان حاصل کنید که آنها برای مخاطب هدف شما قابل خواندن هستند.

برجسته کردن برندتان: صدها محصول در قفسه‌های سوپرمارکت‌ها وجود دارد، بنابراین محصول شما باید توجه مشتری را به خود جلب کند. بسته بندی به این امر کمک می کند زیرا برند شما را از محصولات مشابه در همان قفسه متمایز می کند.

بسته بندی محصول نیز یک ابزار بازاریابی عالی است. از برچسب، لوگو گرفته تا شکل بسته بندی غذای شما، مشتری دفعه بعد که به فروشگاه می آید می تواند برند شما را به خاطر بسپارد. به این ترتیب بسته بندی باعث شناخت برند می شود.

نحوه انتخاب بسته بندی مواد غذایی مناسب

کدام بسته بندی با محصولات غذایی شما خوب است؟ خوب، انواع مختلفی برای انتخاب وجود دارد، از شیشه، کاغذ راه راه گرفته تا پلاستیک. با این حال، همه بسته بندی های مواد غذایی یکسان نیستند. همه مزایا و معایب خود را دارند.

هنگام تعیین بسته بندی مناسب مواد غذایی باید روی دو نکته کلیدی فکر کنید:

بسته بندی باید محصول غذایی خاص شما را ایمن نگه دارد
باید نظر مشتری را جلب کند.
از آنجایی که یک تاجر باهوش هستید، می‌خواهید بسته‌بندی مواد غذایی خود را برای محیط زیست و شیوه‌های مدیریت زباله نیز مناسب باشد، اما حقیقت تلخ این است که مواد بسته‌بندی همه این جعبه‌ها را علامت نمی‌زند.

پس از همه، آنها با ویژگی های خاصی متفاوت هستند که توسط:

مواد
طرح
نوع غذای بسته بندی شده
ماندگاری
شرایط محیطی
راحتی در استفاده
و دسترس بودن مشخص می شوند.

هزینه های مربوط به تولید و توزیع

به عبارت دیگر، هر ماده بسته بندی مواد غذایی دارای ویژگی هایی است. برخی از غذاهای خاص احتمالاً با برخی از انواع بسته بندی تداخل دارند. در اینجا برخی از ویژگی های اصلی محصولات بسته بندی مواد غذایی آورده شده است:

راهنمای بسته بندی مواد غذایی - شیشه

مزایا معایب
مقاوم در برابر رطوبت و حرارت شکننده و شکستنی
غیرواکنشی حمل آسان نیست
شفاف (به مصرف کنندگان اجازه می دهد محصولات را ببینند) سنگین و حجیم برای حمل و نقل
قابل استفاده مجدد/قابل بازیافت  

آلومنیوم

مزایا معایب
مقاوم در برابر رطوبت، گرما، گازها و خوردگی جوش داده نمی شود
سبک وزن استحکام کمتر
قابل بازیافت شکل های محدود
  گران بودن

راهنمای بسته بندی مواد غذایی - قلع ورق

مزایا معایب
مقاوم در برابر آب و حرارت با غذاها واکنش نشان می دهد
بادوام نیاز به درب بازکن قوطی
قابل بازیافت و جداسازی آسان از زباله (چون مغناطیسی است) سنگین تر از آلومینیوم
جایگزینی ارزان تر برای آلومینیوم  

 فولاد بدون قلع

مزایا معایب
قوی و بادوام جوش داده نمی شود
مقاوم در برابر حرارت مستعد خوردگی
قابل بازیافت نیاز به درب باز کن
ارزانتر از ورق قلع سنگین تر از آلومینیوم

راهنمای بسته بندی مواد غذایی - کاغذ و مقوا

مزایا معایب
سبک وزن مستعد رطوبت
قدرت خوب یک مانع ضعیف برای نور
کم هزینه به راحتی پاره می شود یا صدمه می بیند
ساخته شده از منابع تجدیدپذیر
قابل بازیافت
 

پلی استرها

   
قوی ممکن است در زباله ها یک تهدید زیست محیطی ایجاد کند
ایده آل برای پر کردن داغ
ویژگی های مانع عالی
وضوح بالا
نشکن و مقاوم در برابر پارگی
بازیافت آسان به شکل سفت و سخت
 

پلاستیک در همه جا وجود دارد. علیرغم اینکه با اعتراض محیط بانان مواجه شده اند، آنها راه نجات بسته بندی مواد غذایی هستند. درست است که هیچ بسته بندی به اندازه پلاستیک انعطاف پذیر، مقرون به صرفه و جذاب نیست. باز هم، انتخاب بسته بندی پلاستیکی مناسب برای محصولات غذایی مهم است.

آخرین روند در بسته بندی مواد غذایی

در اینجا برخی از انواع پلاستیک و نحوه هماهنگی آنها با محصولات غذایی شما آورده شده است:

  • پلی اتیلن ترفتالات (PETE یا PET) (کد: 1)
  • پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) (کد: 2)
  • پلی وینیل کلراید یا پی وی سی (کد: 3)
  • پلی اتیلن کم چگالی یا LDPE (کد: 4)
  • PP یا پلی پروپیلن (کد: 5)
  • پلی استایرن یا پلی استایرن (کد: 6)

آخرین روند در بسته بندی مواد غذایی

دانستن روند بسته بندی مواد غذایی مهم است زیرا این صنعت بسیار رقابتی و پویا است. شما می توانید با گنجاندن این روندها در بسته بندی خود به محصول خود برتری بخشید:

طرح های مینیمال: این روند در همه جا وجود دارد، از جلد کتاب گرفته تا تابلوهای راهنما. 

رنگ های پررنگ: رنگ های تند در بسته بندی مواد غذایی مد هستند. آنها علاوه بر جلب توجه مشتری، با چیدمان طراحی همخوانی خوبی دارند. میله های پروتئینی بهترین نمونه از این روند هستند.

چاپ ریز بزرگ: چرا مواد خود را با فونت های بزرگ فهرست نمی کنید؟ خوب به نظر می رسد و اعتبار شما را به مشتریان نشان می دهد.

خلاق بودن در شکل: یک بسته بندی آب هندوانه را در برش خربزه تصور کنید. اگر محصولات گیاهی مانند آلوئه ورا را می فروشید، چرا آن را در ظرفی به شکل برگ آلوئه نفروشید. نکته را متوجه شدید؟ بسیاری از شرکت های مواد غذایی در بسته بندی های خود خلاق هستند.

بسته بندی کاربردی: Dunkin Donuts یک فنجان قهوه را معرفی کرده است که برای حمل شکر و خامه به همراه مقداری قهوه اضافی طراحی شده است. سازمان های بیشتری از این روند استفاده می کنند تا به مشتریان خود اجازه دهند غذا را به راحتی حمل کنند.

نکته اصلی درباره راهنمای بسته بندی مواد غذایی این است که هر محصول غذایی برای ورود به بازار نیاز به بسته بندی دارد. با این حال، انتخاب بسته بندی مناسب مواد غذایی به همان اندازه مهم است. از این گذشته، بسته بندی نه تنها محصول شما را شامل می شود و از آن محافظت می کند، بلکه باعث شناخت برند نیز می شود.


ثبت نظرنظرات