بیوپلاستیک چیست؟

پلاستیک سبز چیست؟

پلاستیک‌های زیستی مواد زیست تخریب‌پذیری هستند که از منابع تجدیدپذیر به دست می‌آیند و می‌توانند برای کاهش مشکل زباله‌های پلاستیکی که سیاره زمین را خفه می‌کنند و محیط‌زیست را آلوده می‌کنند، استفاده شوند.

آیا ادامه استفاده از بسته‌بندی‌هایی که قرن‌ها طول می‌کشد تا از بین بروند، برای بسته‌بندی محصولاتی که فقط روزها یا ماه‌ها دوام می‌آورند، منطقی است؟

پلاستیک سومین مشتقات نفتی پرمصرف در جهان است. هر سال 200 میلیون تن پلاستیک در کره زمین مصرف می شود. این ماده از یک منبع تجدید ناپذیر (نفت) می آید، آلوده کننده و غیرقابل تجزیه زیستی است (تجزیه آن ممکن است بیش از 1000 سال طول بکشد).

به همین دلیل است که کشورهایی مانند بنگلادش کیسه‌های پلاستیکی سنتی را ممنوع کرده‌اند (آنها لوله‌های فاضلاب را مسدود می‌کنند و باعث سیل می‌شوند)، آفریقا آن‌ها را به عنوان یک «گل ملی» جدید تعمید داده است، زیرا این کیسه‌ها در سراسر مناظر بسیار قابل مشاهده هستند و اروپا در نظر گرفته است که از آنها مالیات بگیرد.

علاوه بر این، این زباله ها عامل مرگ گونه های دریایی و پرندگانی هستند که آنها را بلعیده اند (نهنگ ها، لاک پشت های دریایی، آلباتروس و ...) و مشکلات زیست محیطی جدی مانند لکه های زباله (جزایر زباله) ایجاد می کنند.

Bioplastic : جایگزینی برای پلاستیک سنتی

Bioplastic : جایگزینی برای پلاستیک سنتی

به عنوان یک جایگزین، استفاده از پلاستیک های زیستی که شامل به دست آوردن پلیمرهای طبیعی از ضایعات کشاورزی، سلولزی یا سیب زمینی و ذرت است، ترویج می شود.

پلاستیک سبز 100٪ تجزیه پذیر هست، به همان اندازه مقاوم و همه کاره هستند، در کشاورزی، صنایع نساجی، پزشکی و به طور کلی در بازار ظروف و بسته بندی استفاده می شوند، و پلیمرهای زیستی در حال حاضر به دلایل زیست محیطی در شهرهای سراسر اروپا و ایالات متحده محبوب شده اند: آنها به عنوان PHA شناخته می شوند.

انتظار می رود این محصول طی 10 سال آینده 10 درصد از بازار پلاستیک اروپا را پوشش دهد.

PHA به عنوان بیوپلاستیک

اینها پلی استرهایی هستند که از تخمیر مواد خام گیاهی با یک سری از سویه های باکتریایی تولید می شوند. به عنوان مثال، PHA ها را می توان برای قالب گیری تزریقی برای ساخت قطعات خودرو و برای بسیاری از مصارف دیگر استفاده کرد. به طور خاص، PHA (پلی هیدروکسی آلکانوات) از باکتری هایی مانند سودوموناس استخراج می شود. در شکل طبیعی خود، شبیه به فویل شفاف است، با این تفاوت که یک بیوپلاستیک معتبر است.

مزایای بیوپلاستیک ها

  • آنها ردپای کربن را کاهش می دهند
  • آنها باعث صرفه جویی در انرژی در تولید می شوند
  • آنها شامل مصرف مواد خام غیر قابل تجدید نمی شوند
  • تولید آنها باعث کاهش ضایعات غیرقابل تجزیه زیستی می شود که محیط زیست را آلوده می کند
  • آنها حاوی مواد افزودنی مضر برای سلامتی مانند فتالات یا بیسفنول A نیستند
  • آنها طعم یا بوی غذای موجود را تغییر نمی دهند

موارد استفاده از پلاستیک های زیستی

پزشکی (پروتز، بخیه ...) در مواد غذایی (محصولات پذیرایی، محصولات یکبار مصرف و  ...)، اسباب بازی ها، و حتی در دنیای مد و البته کیسه های زیست تخریب پذیر.

* آیا می‌دانستید... همه «پلاستیک‌های زیستی» تجزیه‌پذیر نیستند: فقط باید آن‌هایی را که از منابع زیست‌شناسی تجدیدپذیر متولد شده‌اند، زیست‌تخریب‌پذیر نامید.

محصولات تولیدی فیلجون نیز اغلب از محصولات تجزیه پذیر و پلاستیک سبز هستند و با خیال راحت می توانید آنها را مصرف کنید.


ثبت نظرنظرات