آیا رنگ مشکی در ظروف پلاستیکی برای سلامتی مضر است؟

یکی از نکاتی که هنگام خرید محصول به آن توجه می شود رنگ آن است در این مقاله به بررسی رنگ مشکی در ظروف یکبار مصرف میپردازیم.
یکی از سوالات راجب این رنگ بهداشتی بودن مفید یا مضر بودن ان است این سوال به جا است ولی باید به این نکته توجه کنیم که ایا تمام محصولات پلاستیکی مشکی شک برانگیز اند ؟

افزودن مستریج های رنگی یکی از روش های رایج تولید قطعات رنگی از صنایع پلاستیکی هستند این افزودنی ها همراه با ایجاد رنگ مطلوب باعث ارتقا و اصلاح محصولات فیزیکی و همچنین مکانیکی میشود. تنوع رنگ ها در صنایع پلاستیک بسیار بالاست رنگینه هایی در صنایع پلاستیک مورد استفاده قرار میگیرند :

1 رنگها  deys
2رنگدانه های الی pingment
3 رنگدانه های معدنی 
4 رنگدانه هایی با اثرات ویژه

یکی از روش های تشخیص رنگدانه از رنگ از طریق حلالیت است رنگها پیچیدگی بیشتری نبست به رنگدانه ها دارند آنها دارای خاصیت درخشان خوبی هستند و گاها با ایجاد پیوند های شیمایی پلیمر میشوند.

ویژگی رنگ مشکی

دلایلی زیادی برای انتخاب رنگ مشکی میتواند وجود داشته باشد از لحاظ روانشناسی رنگ مشکی نشانه ابهت و اقندار است اکثر داوران فوتبال برای داشتن اقتدار در بیشتر بازی ها رنگ مشکی بر تن دارند چنین دلایلی باعث این میشود که متخصصان و طراحان رنگ مشکی را به عنوان نماد ظرافت و اقتدار و کلاس خود در محصولات بسته بندی قرار دهند از مستریج های رنگی برای مشکی کردن صنایع پلاستیکی استفاده میشود.

از مستریج های رنگی برای مشکی کردن صنایع پلاستیکی استفاده میشود در طبیعت رنگ مشکی از طریق کانی ها  سرب و دوده بدست می آید رنگ سیاه مانند باقی رنگ ها دارای تنوع بسیار بالایی است که این مورد در صنایع هم اهمیت دارد مستریج مشکی که دارای خاصیت پخش شوندگی در پلیمر هاست یک افزودنی رنگی است. به طور معمول وقنی بین 15 تا 60 درصدر از دوده مشکی در پلیمر استفاده میشود متریج مشکی به عنوان مشکی کردن پلاستیک ها ساخته شده.

همچنین برای مقاومت در برابر اشعه فرابنفش ذرات ریز کربن بلک را میتوان مورد استفاده قرار داد ذرات درشت تر ارزان تر اما دارای رنگدهی پایین هستند بین 97 تا 99 درصد کربن بلک را کربن تشکیل میدهد همچنین اکسیزن و هیدروزن دیگر مواد تشکیل دهنده ان هستند oh و cohh گروه عامل ذرات کربن بلک هستند. امکان وجود مقداری کمی از نیتروزن و گوگرد هم در کربن بلک وجود دارد کربن در اکثر موجودات زنده وجود دارد دانشمندان معتقدند هر کجا که کرین وجود دارد حیات هم در آنجا می توان یافت ترکیب کربن بیشتر از هر عنصری دیگری در دنیاست.

چرخه کربن 

کربن در طبیعت از  موجود زنده به طبیعت و بالعکس در حال تکرار شدن است که نام این عمل چرخه کربن است چرخه کربن باعث این می شود که میزان دی اکسید کربن در هوا دارای ثبات باشد لازم به ذکر است که دی اکسید کربن موجود در هوا منبع تامین کربن برای موجودات زنده میباشد.
گیاهان سبز دی اکسید کربن را از هوا میگیرند و پس از ترکیب ان با اب ترکیب پیچیده تری را تشکیل میدهند کربن در بدن انسان هم جز عناصر مهم محسوب میشود که حدودا 11 درصد از وزن انسان را تشکیل داده است.

با توجه به توضیحات فوق ظروف یکبار مصرف مشکی یا بطور کلی صنایع پلاستیکی تشکیل شده از رنگدانه مشکی مورد تایید وزارت بهداشت علاوه بر ظرافت و شیک بودن میتواند شرایط ایمن برای بدن باشد.

فیلجون نیز در برخی از محصولات تولیدی خود مانند کیسه های زباله از رنگ مشکی استفاده می کند.

منبع: ویکی پلاست


ثبت نظرنظرات