تفاوت فیلم سلفون bopp و cpp چیست؟

تفاوت فیلم سلفون bopp و cpp 

فیلم سلفون bopp که در واقع پلی اتیلنی با قابلیت چاپ دو طرفه است یکی از متنوع ترین فیلم ها در بازار فیلم های پلاستیک است. فیلم BOPP مقاومت استثنایی در برابر گرما، رطوبت، روغن، اسیدها و برخی از حلال ها ارائه می دهند.

فیلم BOPP

این یک ماده بسته بندی انعطاف پذیر بسیار مهم با طیف وسیعی از کاربردها است. فیلم BOPP بی رنگ، بی بو، غیر سمی است و دارای استحکام کششی بالا، مقاومت در برابر ضربه، استحکام، دوام و شفافیت است.

انرژی سطحی فیلم BOPP کم است و تاج باید قبل از چسباندن یا چاپ درمان شود. با این حال، پس از درمان تاج، فیلم BOPP قابلیت چاپ خوبی دارد و می توان آن را به شدت چاپ کرد تا ظاهری عالی به دست آورد، بنابراین اغلب به عنوان ماده لایه سطحی فیلم کامپوزیت استفاده می شود.

در یک خط تولید با سرعت بالا، استفاده از فیلم BOPP امکان تولید الکتریسیته ساکن را دارد، پس نصب یک حذف کننده الکتریسیته ساکن در آن محل ضروری است. برای به دست آوردن یک فیلم bopp انعطاف پذیر در برابر حرارت، چسب های رزین انعطاف پذیر در برابر حرارت، مانند لاتکس PVDC، لاتکس EVA و غیره را می توان پس از درمان با روکش، چسب حلال یا پوشش اکستروژن یا سطح روی سطح فیلم BOPP اعمال کرد.

روش اکستروژن و اختلاط همزمان فیلم BOPP تولید می کند که می تواند گرم شود. این فیلم در بسته بندی نان، لباس، کفش و جوراب و همچنین بسته بندی سیگار و کتاب کاربرد فراوانی دارد. استحکام پارگی فیلم BOPP پس از کشش بهبود می یابد، اما مقاومت پارگی ثانویه بسیار کم است.

بنابراین نباید هیچ برشی در دو سر فیلم BOPP ایجاد شود، در غیر این صورت فیلم BOPP به راحتی در حین چاپ و لمینت پاره می شود. هنگامی که BOPP با چسب پوشانده شد، می توان یک نوار آب بندی تولید کرد که حاوی مقدار زیادی BOPP است.

فیلم BOPP را می توان به روش فیلم لوله یا روش فیلم تخت تولید کرد. خواص فیلم های BOPP به دست آمده از روش های مختلف پردازش متفاوت است. فیلم BOPP تولید شده به روش فیلم تخت دارای نسبت کششی بالایی است (تا 8-10)، بنابراین استحکام بالاتر از روش فیلم لوله است و یکنواختی ضخامت فیلم بهتر است.

به منظور دستیابی به عملکرد کلی بهتر، معمولاً در هنگام استفاده در ترکیب با روش چند لایه تولید می شود. BOPP را می توان با بسیاری از مواد مختلف ترکیب کرد تا نیازهای برنامه های کاربردی خاص را برآورده کند.

به عنوان مثال، BOPP را می توان با LDPE (CPP)، PE، PT، PO، PVA و غیره ترکیب کرد تا از گاز زیاد، مانع رطوبت، شفافیت، مقاومت در برابر دمای بالا و پایین، مقاومت در برابر پخت و پز و روغن پخت و پز به دست آمده جلوگیری کند. می توانید از فیلم های ترکیبی مختلف روی غذاهای روغنی استفاده کنید.


فیلم CPP

دارای شفافیت خوب، براقیت بالا، سختی خوب، مقاومت در برابر رطوبت ، مقاومت در برابر حرارت و آب بندی آسان بوده و  فیلم CPP برای چاپ و بسته بندی و لباس، لباس بافتنی و کیسه های بسته بندی مناسب است.

موارد کاربرد فیلم CPP

موارد کاربرد فیلم CPP

 بسته بندی مواد غذایی، بسته بندی آب نبات (فیلم بسته بندی شده)، بسته بندی دارویی (کیسه تزریق)، جایگزینی پی وی سی در آلبوم عکس، پوشه و اسناد، کاغذ مصنوعی، نوار چسب، نگهدارنده کارت بازدید، پوشه حلقه و مواد کیسه ای کامپوزیت.

CPP مقاومت حرارتی بسیار خوبی دارد. از آنجایی که نقطه نرم شدن PP حدود 140 درجه سانتیگراد است، می توان از این نوع فیلم در پرکننده های داغ، کیسه های معکوس، بسته بندی اسپتیک و سایر زمینه ها استفاده کرد.

نکات برجسته فرآیند تولید ریخته گری CPP

هد تیپ T یکی از تجهیزات اصلی تولید است. طراحی سر باید مواد را به طور مساوی در تمام عرض لب ها توزیع کند. در کانال جریان داخل هد زاویه مرده وجود ندارد و قالب ماده دارای دمای یکنواخت است. باید رئولوژی مواد را در نظر گرفت. عوامل زیادی از جمله رفتار. برای سرهای ماشینکاری دقیق، معمولاً از آویزهای منیفولد کاهش تدریجی استفاده می شود.

مشخصات فرآیند فیلم فعال لایه اکسترود شده چند لایه:

1. نوع یونیورسال: فیلم ریخته گری کوپلیمر چند لایه را می توان برای اهداف و طرح های مختلف مانند بسته بندی نان، لباس (به ویژه لباس زیر، شلوار)، بسته بندی میوه و غیره در دستگاه های بسته بندی اتوماتیک بسته بندی کرد و یا پس از چاپ با BOPP، فیلم به صورت BOPP است.

فیلم دو لایه CPP برای بسته بندی لباس و مواد غذایی خشک (مانند کیسه های نودل فست فود، روکش کاسه و غیره) استفاده می شود. ساختار هدف کلی PP / homo PP / co PP یک کوپلیمر یا هموپلیمر است.

2. نوع متالیزه: سطح محصول باید چسبندگی بالایی به فلز ته نشین شده در بخار (مانند آلومینیوم) داشته باشد و پس از رسوب بخار همچنان بتواند ثبات ابعادی و سختی را حفظ کند. سطح دیگر دارای دمای آب بندی حرارتی کمتر و مقاومت حرارتی بالاتر است، ساختار فلزی نیز یک کوپلیمر کوپلیمر PP / PP / PP است.

3. نوع پخت: CPP یک کوپلیمر دو لایه است که برای پخت و پز استفاده می شود که در برابر پخت و پز و استریل شدن در فشارهای 120% و 15 مگاپاسکال مقاومت می کند. این ماده نه تنها شکل و طعم غذاهای خانگی را حفظ می کند، بلکه فیلم ترک نمی خورد، پوست نمی گیرد و از ثبات ابعادی عالی برخوردار است. اغلب با فیلم نایلون یا فیلم پلی استر ترکیب می شود.

4. نوع پخت با درجه حرارت بالا: بسته مرغ کبابی، دنده و مربا، نوشیدنی ها باید دارای یک لایه کوپلیمر ضدعفونی کننده سه لایه با دمای 121-135 درجه سانتیگراد باشند، از این رو کوپلیمر PP برای پخت عمومی برای عملکرد بهتر به PP نیاز دارد. علاوه بر فیلم سه لایه، یک بسته پنج لایه با ویژگی های مانع ریخته گری نیز وجود دارد. ساختار آن عبارت است از: PP / چسب / PA / چسب / کوپلیمر PE. PP / چسب / PA / چسب / EVA؛ PP / چسب / EVOH / چسب / PE؛ PP / چسب / EVOH / چسب / EVA؛ PP / چسب / EVOH / چسب / PP.

منبع : ویکی پلاست


ثبت نظرنظرات