دستگاه چاپ هلیو گراور سفره

چاپ هلیو یا چاپ گراور چیست؟

این نوعی روش چاپ با جزئیات دقیق است که برای چاپ در انواع رول های نرم مانند کاغذ، مقوا، پلاستیک و نایلون استفاده می شود. جوزف نيكفور نيپكه چاپ گراور اولين لوح چاپ گود ( نه سيلندر گود) را با روش عكاسي تقریبا در سال 1814 ابداع کرد. این دانشمند نام این کار را هليوگرافي ناميد، روشي كه در آن گراور مسي براي چاپ به دستگاه بسته مي‌شد.

بعدها افراد دیگری تغییراتی در این نوع چاپ ایجاد کردند و فردی به نام کارل کیف آخرین فردی است که به عنوان مخترع چاپ شناخته می شود. مهمترین کار کلیف این بود که چاپ گود را از روی گراور مسطح به چاپ از روی سیلندر تبدیل کرد. کلیف اولین فردی بود که سیستم چاپ گود با دستگاه رول را طراحی نمود.

ویژگی های چاپ هلیو

این دستگاه ابعادی بزرگ داشته و بالاترین سرعت در چاپ را دارد.

از نظر هزینه مقرون به صرفه است.

امکان چاپ به صورت رول با عرض های متفاوت و چاپ چندین رنگ به صورت همزمان را داراست.

تفاوت کیفیت چاپ هلیو با چاپ فلکسو

LPI چاپ هلیو (LPI : یعنی رزولوشن چاپ تصویر) روی 170 تا 180 است، ولی رزولوشن چاپ فلکسو در بهترین حالت 149 است. پس عملا چاپ هلیو از چاپ فلسکو بهتر است. چاپ هلیو در واقع به چاپ افست خیلی نزدیک است.

کلیشه هلیو با کلیشه فلکسو چه تفاوتی دارد؟

کلیشه هلیو با کلیشه فلکسو چه تفاوتی دارد؟

کلیشه چاپ هلیو از جنس فلز بوده و کلیشه چاپ فلکسو از نوع زلاتینی است و طبعا هزینه کلیشه هلیو گران تمام می شود. و در تولیدات تیراژ بالا نیز کلیشه هلیو برتر است، چون کلیشه ژلاتینی در چاپ های تعداد بالا با حلال خورده می شود و باید دوباره برای ساخت آن هزینه کنیم.

کاربرد چاپ هلیو

  • رول: انواع کیسه ها و پک های بسته بندی، مجلات و برچسب ها 
  • دیوارپوش ها، کف پوش ها، پرده های زینتی
  • ورقی: کارهای پرتیراژ مانند تمبر، اوراق سهام و برگه های تبلیغاتی
  • چاپ هلیو گراور بیشتر در صنایع تولید انواع سفره های یکبار مصرف پلیمری و کاغذی، انواع نایلون، نایلکس، فیلم پی وی سی، سلفون کاربرد دارد.

مراحل چاپ در دستگاه چاپ هلیوگراور

محصولات چاپ های هلیو گراور در انواع وسایز های متفاوتی تولید میشوند. ولی فرایند چاپ در همه این محصولات تولیدی تقریبا مشابه است. تمام اجناس از قبیل انواع فیلم های پلیمری،کاغذی که در دستگاه چاپ هلیو تولید می شوند به صورت رول قابل تولید هستند و به همان شکلی که وارد دستگاه چاپ می گردند پس از انجام فرایند چاپ به همان شکل بدون ایجاد تغییر در بافت یا ترکیب مواد از دستگاه خارج میشود.

در چاپ هلیو مراحل مشخصی طی می شود تا محصول نهایی با طرح مورد نظر بیرون بیاید. در ادامه برخی مراحل مهم فرایند چاپ را تشریح می کنیم:

  • سیلندر به داخل مخزن مرکب فرو می رود و با چرخش در مخزن حفره های سیلندر با مرکب روان و رقیق پر می شود.
  • سطح سیلندر با یک تیغه استیلی به نام تیغه داکتر بلید برخورد می کند و مرکب اضافی سیلندر با این کار خارج شده و حجم مورد نظر از مرکب در سیلندر حفظ می شود.
  • سطحی که قرار است روی آن چاپ صورت گیرد بین سیلندر هلیو و سیلندر فشاردهنده دستگاه قرار می گیرد و سپس مرکب مستقیما از درون حفره های سیلندر به روی سطح چاپ شونده منتقل می گردد.
  • چون ضخامت و غلظت پایین مرکبی که به روی سطح چاپ منتقل می گردد در این نوع چاپ با دیگر روش های چاپ متفاوت است، از رنگ های معمولی در این کار استفاده می شود که عبارتند از مرکب های قرمز، آبی و زرد و مشکی

ثبت نظرنظرات