کاربرد نایلونهای گلخانه

نایلون گلخانه چیست؟

از محصولات پرکاربرد کشاورزی می تواننایلون گلخانه را نام برد که باعث ایحاد تحولات بزرگی در تولید محصولات گیاهی شده است .این محصول پرکاربرد  امکان تولید محصولات خارج از فصل را در گلخانه‌ها فراهم کرده است. این محصول، با مواد اولیه درجه یک و درجه دوتولید میشود و نسبت به تمام شرایط محیطی مقاوم است. 

انواع پوشش گلخانه

از انواع پوشش‌های گلخانه‌ای می توان به پوشش های شیشه‌ای و پلاستیکی که خود شامل موارد زیر هستند اشاره کرد:

که نایلونهای گلخانه ای بر مبنای  پلاستیکی در 4 دسته زیر قرار میگیرند.

نایلون گلخانه پلی‌اتیلن

 نایلون گلخانه‌ ای  از جنس پلی‌اتیلن قابل تولید  در ابعاد مختلف صنعتی و شخصی  می باشد مدت استفاده از این نایلونها در صورت استفاده مفید 1 تا 2 سال است.

پلی‌وینیل

تولید شده با  جنس پلی‌وینیل  با دوام بالا  و می‌توان با نگهداری مناسب، از آنها تا 5 سال استفاده نمود .این پلاستیک یک گزینه مناسب برای استفاده می باشد.

پلی‌کربنات

باداومترین پوشش گلخانه ای این نایلونها می باشد ساخت این نایلون‌ها به این صورت است که از قرار دادن دو لایه پلی‌اتیلن روی ساخته میشود. اگر به خوبی از آن مراقبت شود، حتی تا ده سال نیز برای شما کار می‌کنند وتوانایی خوبی در حفظ دما و رطوبت گلخانه دارد . اگر به خوبی استفاده شود تا ده سال می توان از آن استفاده نمود. 

نایلون گلخانه کوپلیمر

با ماندگاری بالاتری نسبت به نایلون‌های پلی‌اتیلنی ؛ مدل‌های گران‌تری از نایلون‌های کوپلیمری وجود دارد که مانند  شیشه عمل می‌کنند که استفاده از آن‌ها برای پوشش گلخانه چندان مرسوم نیست. و از موارد  مناسب برای پوشش گلخانه‌ها محسوب می‌شوند.عمر مفید این نایلونها حداقل 3 سال می باشد.

افزودنی‌های پوشش گلخانه

افزودنی‌های پوشش گلخانه

در تولید انواع پلاستیک‌های گلخانه‌ای از مواد افزودنی  خاصی جهت افزایش کیفیت نایلون‌ها و پوشش‌های گلخانه‌ای استفاده می‌شود. برای مثال، یکی از فاکتورهای تعیین کیفیت نایلون گلخانه، میزان یو وی (UV) آن بوده که میزان آن بسته به خواست مشتری دارد.

از انواع افزودنی های نایلونهای گلخانه ای می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

افزودنی AB (آنتی باکتری)

 وجود این افزودنی باعث کاهش یا توقف رشد و نمو باکتری‌های مضر برای کشت‌های گلخانه‌ای در داخل گلخانه می‌شود، مکانیسم عمل این افزونی به گونه است که از عبور طول موج‌های نوری که برای رشد باکتری‌های مضر لازم ولی تاثیری در رشد گیاهان ندارد ممانعت می کندو باعث کاهش مصرف سموم میشود 

افزودنی  Anti UV

از مهمترین  افزودنی نایلون‌های مخصوص گلخانه‌ای وجود همین افزودنی است . که باعث مقاوت نایلون  در مقابل پوسیدگی ناشی از اشعه‌ی ماورا بنفش خورشید می شود.

افزودنی EVA

در نایلون‌های داخلی عمدتاً به دلیل نبود این افزودنی، گلخانه‌دار مجبور است در روزهای گرم برای جلوگیری از افتادگی بیش از حد نایلون نسبت به سفت‌کردن آن اقدام کند که این کار باعث ایجاد کشش بالا در نایلون‌های داخلی، کاهش ضخامت و از بین‌رفتن سریع‌تر نایلون شود.اماجود این افزودنی باعث افزایش خاصیت کشسانی نایلون در مقابل فشارهای محیطی شده و مقاومت نایلون را در مقابل این قبیل فشارها به شکل چشم‌گیری افزایش می‌دهد. همچنین وجود این افزودنی باعث می‌شود نایلونی که در فصل گرم سال به دلیل گرمای هوا دچار انبساط شده است، با سردشدن هوا به حالت اولیه بازگردد.

از مزیت‌های دیگر این افزودنی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

استحکام بالا 
انعطاف‌پذیری بالا
انتقال نور مفید و تنظیم رشد
مقاومت بالا 
جلوگیری از اتلاف گرما


افزودنی  IR

استفاده از این افزودنی در نایلون‌های گلخانه می‌تواند بسیار تاثیر گذار است. در فصول سرد سال، با رفتن خورشید دمای داخل گلخانه به شدت افت می‌کند، که نایلون‌های حاوی این افزودنی از فرار گرما و افت شدید دما جلوگیری می‌کند.

استفاده از این افزودنی مزایای زیر را نیز به همراه دارد:

صرفه‌جویی در مصرف انرژی
افزایش کیفیت محصول
افزایشبازدهی تولید
کاهش استهلاک تجهیزات سرمایشی و گرمایشی گلخانه

مزیت نایلون گلخانه‌ای

2 دلیل استفاده از نایلونهای گلخانه ای :

این پلاستیک قابل استفاده در تمامی گلخانه ها می باشد  و به طور قابل ملاحظه ای باعث صرفه جویی  در مقایسه با هزینه‌های گلخانه‌های شیشه‌ای است.  امکان استفاده  این نایلون‌ها روی ‏اسکلت‌های کم‌دوام نظیر آن‌هایی که درگلخانه های کوآنست به کار می‌روندنیز وجود دارد.
هزینه حرارتی این گلخانه ها در مقایسه با گلخانه های یک لایه ای یا گلخانه های‎ FRP ‎به ‏میزان 40 درصد پائین تر است‏ که باعث  تقاضا برای استفاده از نایلون های گلخانه نسبت به نایلون های شیشه ای بالا تر رود.
همچنین  یکی ازبزرگترین محاسن کشت‌های گلخانه‌ای امکان تولید خارج از فصل  در  نایلون گلخانه وجود دارد ، به دلیل مقابله با عوامل بیرونی مانند: باد، باران، برف، حفظ دما و رطوبت و… از محصولات محافظت کرده وباعث بلا رفتن میزان بازدهی در تولید محصولات آخر فصل می باشد.

موارد موثر در تعیین قیمت نایلون گلخانه

اندازه نایلون مصرفی
کیفیت مواد اولیه مورد استفاده در تهیه نایلون
قیمت مواد اولیه در تهیه نایلون
رنگ نایلون گلخانه
کیفیت و مقدار افزودنی های مورد استفاده تهیه نایلون

دراین مقاله به معرفی انواع نایلون گلخانه و مزایای نایلون گلخانه پرداخته شد لازم بذکراست قبل از تهیه نایلون گلخانه باید شناخت کافی در مورد آن کسب کرد . با توجه به کاربرد هر کدام از انواع پلاستیک‌های گلخانه ، اهمیت این نکته که از کدام یک از انواع نایلون برای کدام کاربردقابل استفاده است ، بسیارمهم است؛چراکه  استفاده نادرست ازانواع نایلون  ، می‌تواند بر کیفیت محصولات و بازدهی  تولیدبسیار تاثیر گذار باشدضمن اینکه با توجه به محیط استفاده، نوع کاربرد و محصول تولیدی، باید حاوی افزودنی‌های خاصی باشد تا تاثیر مثبت بیشتری بر تولید بگذارد.

 


ثبت نظرنظرات