پلاستیک abs چیست؟

اکریلونیتریل بوتادین استایرن یا پلاستیک abs، یک ترموپلاستیک مات است. این یک پلیمر آمورف است که از سه مونومر آکریلونیتریل، بوتادین و استایرن تشکیل شده است. پلاستیک abs معمولاً از طریق فرآیند امولسیون سازی یا هنر تخصصی ترکیب چندین محصول که معمولاً در یک محصول واحد ترکیب نمی شوند، پلیمریزه می شود.

هنگامی که این سه مونومر با هم ترکیب می شوند، اکریلونیتریل با دو جزء دیگر جاذبه قطبی ایجاد می کند که منجر به یک محصول نهایی سخت و بسیار بادوام می شود. مقادیر مختلف از هر مونومر را می توان به فرآیند اضافه کرد تا محصول نهایی را بیشتر تغییر دهد.

تطبیق پذیری خواص پلاستیک abs تا حد زیادی به محبوبیت آن در چندین بخش صنعت کمک می کند. از کلیدهای صفحه کلید کامپیوتر گرفته تا LEGO، محصولات ساخته شده از پلاستیک abs را می توان در سرتاسر جهان در چندین تنظیمات خانگی، تجاری و تخصصی پیدا کرد.

خواص مواد پلاستیک abs

اکریلونیتریل موجود در پلاستیک abs پایداری شیمیایی و حرارتی را فراهم می کند، در حالی که بوتادین چقرمگی و استحکام را اضافه می کند. استایرن به پلیمر نهایی روکشی زیبا و براق می بخشد. پلاستیک abs نقطه ذوب پایینی دارد که استفاده آسان از آن را در فرآیند قالب گیری تزریقی و چاپ سه بعدی امکان پذیر می کند.

همچنین دارای استحکام کششی بالایی است و در برابر ضربه های فیزیکی و خوردگی شیمیایی بسیار مقاوم است که به پلاستیک تمام شده اجازه می دهد در برابر استفاده سنگین و شرایط محیطی نامطلوب مقاومت کند.

پلاستیک abs را می توان به راحتی قالب گیری، و باسنباده  شکل دهی کرد، در حالی که سطح براق آن با طیف وسیع تری از رنگ ها و چسب ها سازگاری بالایی دارد. پلاستیک abs به راحتی رنگ می گیرند و به محصولات نهایی اجازه می دهند در سایه های دقیق رنگ آمیزی شوند تا مشخصات دقیق پروژه را برآورده کنند.

کاربردهای پلاستیک abs

پلاستیک abs علاوه بر کاربرد آن در قطعات صفحه کلید کامپیوتر و آجرهای لگو، معمولاً برای ساخت محافظ های پلاستیکی مانند پریزهای دیواری و محفظه محافظ برای ابزارهای برقی استفاده می شود. معمولاً در زمینه خودرو نیز برای مواردی مانند آلیاژهای پلاستیکی و قطعات تزئینی داخلی خودرو استفاده می شود. در صنعت ساخت و ساز، ABS در ساخت لوله های پلاستیکی و سازه های پلاستیکی بکار برده می شود. می توان آن را به اندازه برش داد و در طیف گسترده ای از رنگ هابکار برد. همچنین در ساخت سرپوش های محافظ مانند کلاه های سخت و کلاه ایمنی مفید است. سایر کاربردهای رایج ترموپلاستیک ABS شامل چاپگرهای پلیمری، جاروبرقی، ظروف آشپزخانه، فکس، آلات موسیقی (ضبط و کلارینت پلاستیکی، فقط دو مورد) و اسباب بازی های پلاستیکی است.

اقلام پلاستیکی طراحی شده برای زندگی اغلب از پلاستیک abs نیز ساخته می شوند، زیرا این ترموپلاستیک همه کاره می تواند به خوبی در برابر باران، طوفان و باد مقاومت کند. با این حال، برای طولانی تر شدن عمر آن در خارج از منزل، باید به اندازه کافی از اشعه ماوراء بنفش و قرار گرفتن در معرض شرایط آب و هوایی شدید محافظت شود. هزینه های تولید نسبتاً ارزان آن همچنین امکان استفاده مقرون به صرفه را برای تولید نمونه های اولیه و مدل های پیش نمایش پلاستیکی فراهم می کند.

اخیراً، پلاستیک abs نقش کلیدی در ظهور  پرینت سه بعدی ایفا کرده است. قطعات ABS به راحتی در دسترس هستند و به راحتی می توان آنها را برای ایجاد شکل و جلوه دلخواه قالب بندی کرد. ABS همچنین می تواند آبکاری شود تا گزینه های بیشتری برای استفاده از آن فعال شود. پرینترهای سه بعدی به سرعت در حال تبدیل شدن به یک منظره معمولی در بین تولیدکنندگان، مؤسسات آموزشی و حتی مشاغل چاپ خانگی و سایر ابتکارات کارآفرینی هستند.

مزایای

مزایای زیادی برای پلاستیک abs  وجود دارد، از هزینه های تولید معقول گرفته تا ساختار محکم و زیبای آن. توانایی آن در برابر گرما و سرد شدن چندین بار آن را برای بازیافت بسیار مناسب می کند. پلاستیک abs در طیف وسیعی از رنگ و بافت سطحی همه کاره را  می‌توان با کیفیت بسیار بالایی تولید کرد.

این پلاستیک سبک وزن بوده و برای طیف وسیعی از کاربردها مناسب است. در نهایت، پلاستیک abs دارای رسانایی گرما و الکتریسیته کم است که به ویژه برای محصولاتی که نیاز به حفاظت عایق الکتریکی دارند مفید است. همچنین مقاومت بسیار خوبی در برابر ضربه دارد و می تواند ضربه را به طور موثر  جذب کند.

معایب

برخی از معایب پلاستیک abs وجود دارد. نقطه ذوب پایین آن، آن را برای کاربردهای با دمای بالا و ایمپلنت‌های پزشکی نامناسب می‌کند. همچنین مقاومت ضعیفی در برابر حلال و خستگی دارد و به خوبی در برابر قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش و هوا مقاومت نمی کند مگر اینکه به درستی محافظت شود. رسانایی کم آن به این معنی است که همیشه نمی توان از آن در شرایطی استفاده کرد که مانعی برای طراحی کلی ایجاد کند.

هنگامی که مواد پلاستیک abs می سوزند، دود زیادی تولید می کند که می تواند نگرانی هایی در مورد آلودگی هوا ایجاد کند. در حالی که معایبی مانند این وجود دارد، اگر پلاستیک abs در کاربردهایی استفاده شود که دربرابرمحدودیت‌های ذکر شده در بالا آسیب‌پذیر نباشد، می‌تواند یک ترموپلاستیک مقرون‌به‌صرفه، جذاب و کارآمد با طیف گسترده‌ای از مزایا و کاربردها ارائه کند.


ثبت نظرنظرات