انواع رنگ پلاستیک مورد استفاده در رنگ کردن نایلون ها

محصولات پلاستیکی زیادی در اطراف ما وجود دارد، مانند بطری های پلاستیکی، لوازم التحریر و ظروف غذا (سینی). این محصولات پلاستیکی در اصل رنگی نیستند. پلاستیک ها (رزین) تقریباً بی رنگ (سفید مایل به شیری) هستند. مواد رنگی مانند رنگدانه ها برای تولید محصولات پلاستیکی در رنگ های مختلف اضافه می شوند.

تقریباً دو روش رنگ آمیزی وجود دارد: رنگ آمیزی خارجی و رنگ آمیزی داخلی. رنگ آمیزی خارجی روشی برای رنگ آمیزی سطح پلاستیک است. برای چاپ، پوشش و آبکاری کاربرد دارد. رنگ آمیزی داخلی روشی برای رنگ آمیزی پلاستیک ها از طریق ورز دادن مواد رنگی در آنها است. برخلاف رنگ‌های خارجی، مواد تا داخل به طور یکنواخت رنگ می‌شوند، زیرا رنگ‌ها با پلاستیک مخلوط می‌شوند. رنگ های مورد استفاده برای رنگ آمیزی داخلی به طور کلی رنگ پلاستیک نامیده می شوند.

نقش و عملکرد رنگ های پلاستیکی

تاثیر رنگ آمیزی بیشتر در دکوراسیون به چشم می خورد. در مورد لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم خانگی و فضای داخلی خودرو، با ابداع رنگ و درخشندگی بسته به مواد، به طرز ماهرانه ای حسی مانند حس تجمل و وقار ایجاد کنید.

رنگ آمیزی نیز نقش شناسایی را ایفا می کند. با استفاده از مثالی از زندگی روزمره ما، درب بطری های پلاستیکی برای نوشیدنی های گرم به طور یکنواخت نارنجی رنگ است. بنابراین، می توانیم نوشیدنی های گرم را بلافاصله شناسایی کنیم. رنگ ها نیز بر اساس استانداردهای جهانی برای شناسایی واضح محصولات در زمان ساخت و ساز یا در مواقع اضطراری مانند آبی برای لوله های آب و زرد برای لوله های گاز مشخص شده اند.

علاوه بر این، رنگ ها به طور موثر برای محافظت از محتوا استفاده می شوند. به عنوان مثال، قسمت بیرونی یک محصول سیاه رنگ می شود تا از آن در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت کند و از خراب شدن محتویات آن جلوگیری کند.

انواع رنگ پلاستیک

در این میان، رنگ‌های پلاستیکی نه تنها رنگ می‌افزایند، بلکه نقش مستقیمی در افزایش عملکرد محصولات دارند که به عنوان رنگ‌های کاربردی پلاستیک شناخته می‌شوند.

به عنوان مثال، سپرها و ظروف خودرو از کربن سیاه به عنوان رنگ های پلاستیکی برای بهبود مقاومت در برابر آب و هوا استفاده می کنند (مقاومت در برابر تغییرات دما، باد و باران).

همچنین، می توان عملکردهایی مانند رسانایی و عملکرد آنتی استاتیک را به رنگ های پلاستیک اضافه کرد. در مورد محصولاتی از جمله رایانه های شخصی و تجهیزات آزمایشی که دارای تجهیزات دقیقی مانند تراشه های آی سی هستند، حتی یک جریان جزئی باعث نقص و خرابی می شود. با این حال، مواد پلاستیکی که از آنها محافظت می کنند تمایل دارند با الکتریسیته شارژ شوند. شما می توانید آن را از گرد و غبار جذب شده هنگام مالش یک ورقه پلاستیکی مشاهده کنید. در این حالت، می‌توان رنگ‌های پلاستیکی با رسانایی بالا را به پلاستیک‌ها ورز داد تا الکتریسیته خارج شود و خطر خرابی کاهش یابد.

از دیگر نمونه‌های استفاده می‌توان به استفاده از رنگ‌های پلاستیکی سفید برای صفحات پشتی سلول‌های خورشیدی به منظور بهبود راندمان تولید برق با انعکاس نور در داخل اشاره کرد.

انواع رنگ پلاستیک

انواع رنگ‌های پلاستیکی عمدتاً شامل مستربچ، گلوله‌های رنگی، ترکیبات رنگی، رنگ خشک، رنگ‌های خمیری و مستربچ مایع هستند. آنها با گلوله های طبیعی (*پلاستیک ها به شکل دانه قبل از افزودن مواد رنگی) مخلوط می شوند و برای تولید محصولات پلاستیکی قالب گیری می شوند.

مستربچ

رنگ های پلاستیکی به صورت پلت (دانه). رنگدانه ها در داخل با غلظت بالا ورز می شوند. با تنظیم میزان اختلاط با گلوله های طبیعی، تن رنگ را به راحتی تغییر دهید. آنها دارای پراکندگی عالی و رنگ آمیزی یکنواخت و زیبا هستند. همچنین نگرانی از بابت پراکندگی و آلودگی ماشین آلات و مواد وجود ندارد و جابجایی آن آسان است. آنها از نظر عملکرد هزینه از گلوله های رنگی بهتر عمل می کنند.

گلوله های رنگی، ترکیبات رنگی

گلوله های رنگی، ترکیبات رنگی

رنگ های پلاستیکی به صورت پلت. برخلاف مستربچ ها، آنها در همان غلظت (رنگ) محصولات نهایی تنظیم می شوند. بنابراین نیازی به مخلوط کردن آنها با گلوله های طبیعی نیست. همچنین هیچ مشکلی در اختلاط و سهولت پایداری در تولید رنگ مورد نظر ندارند. با این حال، قیمت تمام شده بالاتر از سایر محصولات است.

رنگ خشک

رنگ‌های پلاستیکی به صورت پودر از مخلوط کردن رنگدانه‌ها با صابون‌های فلزی و مانند آن تولید می‌شوند. آنها ارزان ترین رنگ ها هستند، زیرا هیچ مشکلی در تولید وجود ندارد. با این حال، آنها چندین نقطه ضعف در جابجایی دارند، مانند پراکندگی آسان، کثیف شدن آسان ماشین آلات و مواد و دشواری در اندازه گیری.

رنگ های خمیری، مستربچ مایع

رنگ های پلاستیکی به شکل مایع. رنگ های خمیری از نظر ویسکوزیته با مستربچ مایع متفاوت هستند. رنگ‌های خمیری عمدتاً زمانی استفاده می‌شوند که رزین پایه به شکل مایع مانند وینیل کلرید باشد. مستربچ مایع در مواردی استفاده می شود که مشتری بخواهد محصولات را به آرامی رنگ کند، مانند رنگ نیمه شفاف در خارج از کشور.

فرآیند تولید مستربچ

رنگ‌های پلاستیکی که در حال حاضر در ژاپن استفاده می‌شوند، عمدتا مستربچ‌هایی هستند که دارای تعادل کلی عالی هستند، که می‌توان با امکانات نسبتاً سبک تولید کرد. مستربچ ها می توانند رنگ ها و عملکردهای مختلفی را با ورز دادن رنگ ها، مانند رنگدانه ها یا مواد کاربردی، به گلوله ها به عنوان پایه (مواد رزینی) ارائه دهند.

(1) آماده سازی و هم زدن

رزین پایه برای مواد، رنگدانه ها و مواد کاربردی که در فرمول طراحی شده مشخص شده است را اندازه گیری کنید، آنها را در مخلوط کن بریزید و به طور یکنواخت مخلوط کنید.

(2) اکستروژن

مواد مخلوط شده را داخل اکسترودر بریزید تا حل شود، مخلوط و ورز دهید. رزین رنگی از نوک اکسترودر در یک نوار بلند شبیه به اسپاگتی خارج می شود.

(3) خنک کننده

میله های رزین رنگی اکسترود شده را در مخزن آب قرار دهید و آنها را سرد و سفت کنید.

(4) گلوله سازی

آنها را در حدود 3 تا 5 میلی متر با استفاده از پلت ساز برای تکمیل مستربچ ها گلوله کنید.

منبع : https://www.toyo-color.com/en/products/plastic_colorants/about.html


ثبت نظرنظرات