فرایند ارزیابی بسته بندی کاغذ در مقابل پلاستیک

بسته بندی کاغذ در مقابل پلاستیک اغلب به عنوان جایگزینی بسیار سازگارتر با محیط زیست مورد ستایش قرار می گیرد، اما این دو ماده واقعاً چگونه با هم مقایسه می شوند؟ و پایدارترین راه حل چیست؟

از لحاظ تاریخی، کاغذها در بسته بندی های انعطاف پذیر برای بسیاری از کاربردها از جمله شیرینی پزی، غذای حیوانات خانگی و غذای خشک استفاده شده اند. با این حال، در اوایل دهه 2000، تقاضای بسته بندی کاغذ در مقابل پلاستیک به عنوان یک بستر بسته بندی انعطاف پذیر به دلیل رقابت ناشی از کاهش اندازه گیری و افزایش جایگزین های پلاستیکی شروع به کاهش کرد.

بسته بندی کاغذ در مقابل پلاستیک : مقایسه اعتبار سبز

پس از سال‌ها کاهش تقاضا، بسته‌بندی‌های انعطاف‌پذیر مبتنی بر کاغذ در حال افزایش محبوبیت در بین عموم مردم است، زیرا مصرف‌کنندگان نهایی خواهان راه‌حل‌های بسته‌بندی پایدارتری هستند.

امروزه مصرف کنندگان کاغذ را به عنوان جایگزینی سازگارتر با محیط زیست برای پلاستیک می دانند. یک نظرسنجی ترجیحات مصرف کنندگان اروپایی که توسط Two Sides در سال 2020 انجام شد، به این نتیجه رسید که 62 درصد از مصرف کنندگان بسته بندی کاغذ در مقابل پلاستیک را برای محیط زیست بهتر می دانند. علاوه بر این، 70 درصد از مصرف کنندگان مورد بررسی گفتند که به طور فعال اقداماتی را برای کاهش استفاده از بسته بندی های پلاستیکی انجام می دهند.

 

بسته بندی کاغذ در مقابل پلاستیک : مقایسه اعتبار سبز

با این حال، مقایسه اعتبار سبز آنقدرها که برخی فکر می کنند ساده نیست.

کاغذ بسیار بیشتر از پلاستیک قابل تجزیه زیستی است و به راحتی بازیافت می شود. اما اغلب به محل دفن زباله ختم می‌شود، جایی که سرعت تخریب آن کاهش می‌یابد – در حالی که فضای بیشتری را نسبت به همان وزن پلاستیک اشغال می‌کند. علاوه بر این، بسته‌بندی‌های انعطاف‌پذیر مبتنی بر کاغذ اغلب با پلاستیک/آلومینیوم لمینیت می‌شوند یا با رزین روکش می‌شوند، بنابراین غیرقابل بازیافت می‌شوند.

ویژگی‌های پلاستیک باعث می‌شود که بسته‌بندی پلاستیکی برای نگهداری و محافظت موثر محصولات در حین حمل و نقل و تحویل به مشتریان مناسب باشد. با این حال، با وجود مزایای آن، پلاستیک از یک منبع تجدید ناپذیر ساخته شده است، در حالی که کاغذ از درخت ساخته شده است. علاوه بر این، پلاستیک را می توان بازیافت کرد، اما در حال حاضر دستیابی به سطوح بالایی از محتوای بازیافتی پس از مصرف در پلاستیک به دلیل آلودگی زباله پس از مصرف، دشوار است.

برعکس،در بازیافت در بسته بندی کاغذ در مقابل پلاستیک، کاغذ نسبتاً آسان است زیرا می توان آن را دوباره خمیر کرد. این بدان معناست که متکی به واکنش های شیمیایی نیست و حساسیت کمتری به آلودگی دارد. به این ترتیب، استفاده از کاغذ به عنوان بستری برای بسته‌بندی انعطاف‌پذیر، در صورتی که باعث افزایش ضایعات مواد غذایی و/یا به خطر انداختن سایر خواص ضروری برای محصول بسته‌بندی نشود، مزایای زیست‌محیطی دارد. این امر باعث شده است که برخی از برندها بسته بندی های پلاستیکی را با کاغذ جایگزین کنند.

این برای صنعت پلاستیک چه معنایی دارد؟

تامین کنندگان و مبدل های فیلم پلاستیکی به طور فزاینده ای بر راه حل های پایدار تمرکز می کنند و در جهت تغییر افکار منفی عمومی تلاش می کنند. در سال های اخیر، تلاش هایی برای ترویج بسته بندی های انعطاف پذیر مبتنی بر پلاستیک پایدارتر صورت گرفته است. اینها شامل راه حل هایی است که از درصد بیشتری از مواد بازیافتی در تمام مسیر تا بهینه سازی طراحی برای بازیافت استفاده می کنند.

علاوه بر فعالیت تولیدکنندگان و برندها، انگیزه پایداری در بسته بندی نیز در سطح قانونگذاری شتاب می گیرد.

این امر به ویژه در اروپا صادق است، جایی که دستورالعمل های فراملی اتحادیه اروپا بسته بندی را به عنوان بخشی از یک قرارداد سبز جدید هدف قرار داده است. با این حال، تقریباً تمام ابتکارات بسته بندی که توسط اهداف اتحادیه اروپا انجام شده است، در بسته بندی کاغذ در مقابل پلاستیک منحصراً روی پلاستیک متمرکز شده است.

تولیدکنندگان و دولت‌های بسته‌بندی باید تفاوت‌های ظریف پایداری در کالاهای بسته‌بندی شده را بپذیرند و برای ایجاد بهترین راه‌حل برای محیط‌زیست، اولویت‌های جدیدی را در انواع بسته‌بندی اعمال کنند.

بهترین راه حل چیست؟

بنابراین، آیا یک راه حلی وجود دارد؟ پاسخ سریع نه است. اینکه کاغذ یا پلاستیک پایدارترین بستر برای بسته بندی انعطاف پذیر باشد تا حد زیادی به کاربرد بستگی دارد.

راه پیش روی صنعت بسته بندی انعطاف پذیر، معرفی سیستم های بازیافت بهتر، راه حل های بسته بندی انعطاف پذیر سازگارتر با بازیافت، مقادیر کمتردر هر بسته است.

به طور کلی، مشکل به میزان استفاده و نحوه پردازش آن به چرخه تولید بستگی دارد.

و همکاری بین برندها، تولیدکنندگان رزین، شرکت‌های بازیافت و مبدل‌ها کلیدی برای تسریع پیشرفت به سمت راه‌حل‌های بسته‌بندی انعطاف‌پذیر پایدارتر است.


ثبت نظرنظرات